Volný čas, zábava, cestování…
Symbolem řeckých ostrovů je průzračně čisté moře a krásné pláže. Kdo však chce na vlastní oči spatřit mořskou vodu modrou tak, že jej z ní budou za slunečného počasí a bezmračného nebe až přecházet oči, určitě by se měl vypravit na řecký ostrov Zakynthos. Ten je k nalezení u západního pobřeží Řecka, v Jónském moři. Není bez zajímavosti, že právě v blízkosti ostrova Zakynthos leží jedno z vůbec nejhlubších míst v celém Středomoří. Jen asi 20 kilometrů jihozápadním směrem od pobřeží Zakynthu padá mořské dno do hloubky více než 5 kilometrů.
Ostrovu Zakynthos se již od středověku přezdívá Ostrov vůní. V dávné mytologie byl domovem bohyně Artemis a také boha Apollona. V současnosti jde o jednu z nejoblíbenějších turistických destinací v Jónském moři. Co se týká obliby ostrova Zakynthos, je potřeba zmínit i mořské želvy. Nejen lidé, ale i tito mořští plazi si oblíbily zdejší pláže a pravidelně se sem připlouvají rozmnožovat.
Zakynthos je ostrovem hornatým. To odráží i jeho název. Ten bývá dokonce překládán jako velice hornatý. A tato charakteristika je nejlépe vidět na jeho západním pobřeží. V těchto místech padají strmé útesy z výšky často několika stovek metrů až k modré mořské hladině. Pláží je zde jen minimum. A pokud už se tu nějaká nachází, jediná cesta k ní obvykle vede po hladině moře. Skutečnosti, že většinu plochy Zakynthu zabírají horstva, využili i bájní sourozenci Artemis a Apollon. Ti si prý mohli na ostrově dělat prakticky co chtěli, neboť na ně jejich otec Zeus přes zdejší pohoří z Olympu neviděl.
V minulosti zanechali na ostrově znatelné stopy Benátčané. Ti vládli tomuto překrásnému ostrovu více než 300 let. A dá se předpokládat, že bez jejich vlivu by dnes byl Zakynthos jen těžko tím, čím je. Dle mnoha místních obyvatel zažíval Zante, jak její Benátčané nazývali, v tomto období skutečně zlaté časy. Za benátské éry byl ostrov centrem obchodu a dobře prosperoval i zemědělsky. V současnosti odkazuje na toto období nejen řada architektonických památek, ale i třeba jména zdejších obyvatel. Italská příjmení tu stále bývají ještě velice častá a spousta ostrovanů mluví plynně italsky.
Podobně jako další Jónské ostrovy, ani Zakynthos netrpí nedostatkem vláhy. Na rozdíl od ostrovů v Egejském moři, které bývají vesměs poměrně vyprahlé, jsou pohoří na ostrově Zakynthos sytě zelené a na návštěvníky působí svěžím dojmem. Ostrov se proslavil mimo jiné i pěstováním vinné révy. Z ní se tady lisuje vynikající víno. Dalším oblíbeným vývozním artiklem z vína jsou rozinky.
Většina turistů však cestuje na Zakynthos kvůli zdejším plážím. Ty patří dle mnohých znalců Středomoří k jedněm nejhezčím v celé Evropě. Povrch většiny ze zakynthských pláží tvoří jemný písek. Pobřeží Zakynthu se táhne v celkové délce více než 120 kilometrů. Turisté si mohou užívat zdejšího příjemně prohřátého a až neuvěřitelně modrého moře hlavně na jižním a východním pobřeží.
Jedna z nejznámějších pláží na Zakynthu s názvem Laganas leží ve stejnojmenném zálivu na jižním pobřeží. Asi 8 kilometrů od ní, na nejvýchodnějším cípu ostrova, se mohou turisté vykoupat v průzračně čistých vodách Jónského moře i na pláži Gerakas. A právě na tyto pláže se připlouvají množit i mořské želvy. Proto zde v době jejich hnízdění platí určitá omezení. Navíc jsou zde zakázány prakticky veškeré vodní sporty. Turisté, kteří by si chtěli užít třeba jízdu na vodním skútru nebo na banánu taženém motorovým člunem, by ke strávení své letní dovolené na Zakynthu měli zvážit spíše jeho východní pobřeží. Ty nejznámější pláže na východě Zakynthu se rozkládají u letovisek Alikas a Tsivili.
Asi vůbec nejznámější pláž na ostrově Zakynthos s názvem Navagio je k nalezení na nejzápadnějším výběžku ostrova. Pláž ztroskotání, jak bývá také někdy označována, je přístupná pouze lodí po hladině moře. A vzhledem k obrovskému zájmu turistů o toto jedinečné místo bývá bohužel v hlavní turistické sezóně po celý den poměrně přeplněná. K dalším zajímavým plážím na Zakynthu určitě patří pláž Xigia. Ta leží na východním pobřeží ostrova. Turisté to, že se blíží k právě k této unikátní plážím, poznají již zdálky. Z hlubin země tu totiž vyvěrá termální voda bohatá na síru a sirné sloučeniny jsou cítit daleko od pláže. Síra navíc zbarvuje mořskou vodu. A tak je moře v okolí pláže Xigia zbarvené do bíla.
Když už byla řeč o tyrkysově modré barvě moře, turisté by určitě neměli vynechat návštěvu Modrých jeskyní. Z přístavu Agios Nikolaos či od majáku Skinari vyplouvají lodě, které dovezou turisty až k jeskyním. Menší loďky dokonce mohou skrze tyto překrásné přírodní útvary proplouvat. Se sluncem v zádech bude mořská voda u Modrých jeskyni, nacházející se na nejsevernějším výběžku ostrova Zakynthos, až neuvěřitelně zářit.
V jižní části zálivu Laganas se nachází malý ostrůvek Marathonisi. Tento ostrov není obydlen a stal se rájem pro mořské želvy karety obrovské. Na ostrov je možné se vydat na výlet lodí a dokonce se dá s těmito majestátními mořskými živočichy zaplavat. Lodě směrem k Marathonisi vyplouvají jak z městečka Laganas, tak i z přístavu v Agios Sostis. Ostrůvek Marathonisi si vedle želv oblíbili i středomořští delfíni. Ti jsou ale velice vzácní a vidět je na vlastní oči se zde poštěstí jen málokomu.
Asi 50 kilometrů jižně od ostrova Zakynthos se nacházejí menší ostrůvky Strofády. Ty získaly svůj název, jenž jde do češtiny přeložit jako plovoucí ostrovy, podle své výšky. Ani jeden z ostrovů totiž nepřesahuje hodnotu 10 metrů nad mořskou hladinu. A i když jsou Strofády odlehlé ostrovy, na největším z nich s názvem Stamfani se nachází byzantský klášter Sv. Dionýsa. V něm trvale žije několik desítek mnichů. Jinak ale ostrovy poskytují útočištěm pouze mořským živočichům a ptákům.