alicia.cz

Volný čas, zábava, cestování…

Sardinie

Druhý největší ostrov ve Středomoří

Italská Sardinie se stává mezi bohatými Evropany stále populárnější destinací pro letní dovolenou. Po Sicílii, která také náleží k Itálii, je Sardinie druhým největším ostrovem v celém Středozemním moři. Nejoblíbenějším regionem k dovolené a odpočinku na ostrově je bezpochyby Smaragdové pobřeží. Tomu tady říkají Costa Smeralda a je celosvětově turisticky nejznámějším regionem na Sardinii. Svůj název získalo Smaragdové pobřeží podle barvy mořské vody, které břehy Sardinie omývá. Smaragdové pobřeží se rozkládá v severní části Sardinie a platí též za nejkrásnější a nejluxusnější část ostrova. S těmito superlativy však jde ruku v ruce i zdejší cenová hladina. Smaragdové pobřeží totiž také platí za nejdražší oblast z celé Sardinie.

Smaragdový ostrov

Turisté, kteří již někdy v severní části Sardinie pobývali, mohou určitě potvrdit, že moře tu má nazelenalou barvu smaragdů. Pláže s jemným pískem zde střídají skalnaté útesy. Ty na členitém pobřeží vytváří malá a zastrčená místa ke koupání. Na nich se bude dokonale líbit turistům, kteří si přiletěli na Sardinii užít klidu a pohody. Údajně nejkrásnější pláž na Sardinii se nachází na jejím severovýchodním pobřeží. Leží přímo proti ostrůvkům Soffi a Mortorio. Pláž nese název Capriccioli a leží asi 5 kilometrů jižně od přístavu Porto Cervo.

Porto Cervo

Ti nejbohatší návštěvníci Sardinie si obvykle dávají dostaveníčko právě v přístavu Porto Cervo. V asi jeden a půl kilometru dlouhé zátoce často kotví luxusní jachty evropské smetánky. Na pobřeží v blízkosti přístavu je možné zajít do těch nejluxusnějších restaurací na Sardinii. Protože se Sardinie, a zejména Porto Cervo, v posledních desetiletích vyprofilovala coby oblíbené letní sídlo bohatých, své filiálky tu mají otevřeny nejrůznější módní značky a další luxusní prodejny. Kdo by zatoužil na dovolené na Sardinii nakoupit skutečně luxusní zboží, v Porto Cervo bude mít takřka neomezeně možností. Bylo by ale velkou chybou si myslet, že Sardinie je předraženou letní destinací a za pobyt je tu třeba platit horentní sumy. To sice platí o Porto Cervo a jeho bezprostředním okolí. Ale třeba na opačné straně ostrova, v jeho jižním části, kde leží hlavní město Cagliari, se dá strávit příjemná letní dovolená u moře. A svou peněženku při tom určitě nikdo nezruinuje.

Stále zelená příroda

Jedinci, kteří již strávili svou dovolenou na italské Sardinii, mohou určitě potvrdit, že v mnoha ohledech připomíná exotické destinace. Průzračně čisté moře a subtropická příroda tady dokáží vykouzlit atmosféru, za kterou je jinak nutné létat několik tisíc kilometrů daleko. Výhodou Sardinie je skutečnost, že se tu cestovní ruch zatím nerozvíjí příliš rychle. Ostrov si tak zachoval mnoho ze svého původního rázu. Turistický průmysl je zde zatím udržován v rozumných mantinelech. Ostrov tak nepůsobí takovým dojmem, jako třeba západně ležící Ibiza. Stále zelená vegetace na ostrově, v kombinaci s průzračně čistým mořem, působí na každého návštěvníka Sardinie uklidňujícím dojmem. Zajímavostí ostrova je i barva písku na plážích podél pobřeží. Ta přechází od typické bílé až po narůžovělou.

Korkové duby

V minulosti byla Sardinie velkým exportérem korku. Na korkové duby tady návštěvníci ostrova narazí prakticky na každém kroku. Odhaduje se, že jich na Sardinii stále ještě roste několik set tisíc. Obchod s přírodním korkem však v současnosti upadá. Hlavní využití suroviny na korkové špunty do lahví totiž už patří minulosti. V současnosti je daleko více využíván plast. Důvodem je skutečnost, že pod plastovým špuntem se, na rozdíl od korku, který může být porézní, víno určitě nezkazí. Sardinským symbolem je květina pivoňka. Tu je tady možné vidět nejen v soukromých zahradách, ale i ve veřejných parcích. Ve vnitrozemí je často možné zahlédnout plané pivoňky. Tato květina prý chrání, podle starých bájích, před zlými duchy.

Fauna

Pro turisty je na Sardinii atraktivní nejen flora, ale i fauna. Na ostrově divoce žijí například plameňáci. Ti jsou často ke spatření v blízkosti přístavu Porto Pino. Ten je situován na nejjižnějším výběžku ostrova. Ve volné přírodě se dají spatřit celá hejna těchto překrásných ptáků. A i když je Sardinie ostrovem, žijí zde kupříkladu sardinští jeleni a dokonce i divoký poník. Místní mu říkají Achetta či Giara a na začátku 20. století bylo toto zvíře téměř před vyhynutím. Obyvatelé Sardinie jej totiž lovili kvůli masu. V současnosti se však díky záchrannému programu počty těchto poníků postupně zvyšují. Dnes žije ve vnitrozemí ostrova několik stovek těchto vzácných tvorů.

Hlavní město Cagliari

Hlavním městem Sardinie je Cagliari. Toto město je zároveň největším přístavem na ostrově. Trvale zde žije asi 150.000 ostrovanů. Protože Sardinie má za sebou bohatou a pestrou historii, v Cagliari se do současnosti dochovala řada budov a dalších památek na starověk i středověk. K vidění je třeba známá Sloní věž nebo římský amfiteátr. Turisté také s oblibou navštěvují i zdejší katedrálu. Není bez zajímavosti, že Cagliari nebylo vždy v hlavním městem Sardinie. Původní hlavní město s názvem Pula leží jen asi 25 kilometrů jižně od Cagliari na pobřeží moře. Turisté, kteří by chtěli toto původní hlavní město navštívit, se do něho pohodlně dostanou pravidelnou autobusovou linkou z Cagliari.

Obyvatelstvo

Celkem žije na Sardinii asi jeden a půl milionu obyvatel. Během léta ovšem toto číslo rapidně stoupá. Úředním jazykem je zde italština. Většina zejména starších obyvatel však stále ještě mluví sardsky. Vnitrozemí Sardinie je poměrně hornaté. Čtyři pětiny plochy ostrova zabírají hory. A i když leží Sardinie hodně na jihu, v zimě je tu možno i lyžovat. Tající sníh pak zásobuje v průběhu léta horské řeky, které přivádí vláhu do nížin. I to je důvodem, proč je příroda v nížinách na Sardinii po celý rok svěže zelená.

Výlety

Návštěvníci Sardinie, kteří by chtěli poznat i něco více než jen jeho pobřeží či vnitrozemí, se mohou vydat na nejrůznější výlety. K nejoblíbenějším z nich patří plavba lodí na souostroví La Maddalena. Tyto ostrovy leží mezi Sardinií a severněji ležící Korsikou. Lodi obvykle plují k ostrovu Budelli. Ten se proslavil svou pláží Spiaggia Rosa. Pláž získala svůj název podle růžové barvy písku. Dalším oblíbeným výletním místem je ostrůvek Santa Maria. Na něm se mohou turisté vykoupat na stejnojmenné pláži. Na ostrově Spargi, jenž leží Sardinii ze zmiňovaných ostrovů nejblíže, se dá vykoupat na populární pláži Cala Corsara. Sněhobílý písek na této pláži evokuje v mnohých koupajících se turistech pocit, jako by byli někde v Karibiku.

Korsika

Lodě samozřejmě míří ze Sardinie i na sousední Korsiku. Nejlepší je nasednout na trajekt v přístavu Santa Tereza di Gallura. Ten leží na nejsevernějším výběžku Sardinie. Odtud plují trajekty přímo do městečka Bonifacio. To leží naopak na nejjižnějším konci Korsiky.